Avrupa Futbol Şampiyonası Bilmecesi

Bu turnuva hakkında hangi bilgilere sahipsin?

Türkiye’nin de çok kez katıldığı ve güzel anlar geçirdiği bir turnuva Avrupa Futbol Şampiyonası. Bizim için en önemli yıllardan birisi de hatırlarsanız 2008 yılı olmuştu, büyük coşkuyla üçüncü olmuştuk o yıl.

Futbolseverler için genel olarak çok büyük bir turnuvadır bu, çünkü dünyanın en ileri ve en büyük futbol ülkeleri Avrupa’da bulunmaktadır. 2020 yılında gerçekleşecek olan turnuva Avrupa ve Asya kıtasının 12 farklı şehrinde düzenlenecek.

Bilmecemizde kazananları ve ikincileri bilmeniz gerekiyor. Yani öncelikle şampiyon, ardından şampiyonla birlikte maça çıkan ve kaybeden, yani ikinciliği kazanan takımı bilmelisiniz.

Bol şanslar!

Start butonuna tıklamanızla birlikte bilmece başlayacaktır, toplam 3 dakikanız var. Boş kutuya ülkeleri ekliyorsunuz ve şimdiye kadar herhangi bir şampiyonluk veya ikincilik kazanmışlarsa o zaman otomatik olarak kutuya ülke yerleşiyor.

Eğer ülke ismini yazdıktan sonra hiçbir şey olmuyorsa, o zaman bilin ki yanlış yoldasınız.

İngilizce adıyla UEFA European Football Championship olarak adlandırılan Avrupa Futbol Şampiyonasının ilk turnuvaları 1960 ve 1964 yıllarında düzenlenmişti, o zamanlar farklı bir ismi vardı turnuvanın.

Önümüzdeki turnuvaya tam olarak 24 takım katılacak ve kalan son 16 takımdan itibaren eleme sistemiyle ilerlenecektir. Şampiyonluk konusunda bilmecemizden de anlayacaksınız, bazı lider ülkeler mevcut. Bunları hiç şüphesiz çoğu Türkler de tanımaktalar.

Fakat bilgileriniz çok daha geriye gidiyor mu? Örneğin 1960’lı yıllara kadar, turnuvanın sadece 4 takımla oynandığı zamanlara kadar? Bilmecemizle birlikte bu bilginizi test edebilir ve arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz!

Bu bilmece bana çok kolay geldi diyorsanız eğer, buyrun buradan zor bilmeceye ulaşabilirsiniz!